کلمه کلیدی خود را وارد کنید

آموزش مرحله به مرحله پرورش زالو در منزل

آموزش مرحله به مرحله پرورش زالو در منزل

آموزش مرحله به مرحله پرورش زالو در منزل

در این مقاله بصورت جامع به چگونگی پرورش زالو در منزل پرداخته خواهد شد.

با توجه به با اهمیت شدن پرورش زالوی طبی در چندین سال اخیر در ایران و دنیا، پرورش زالو علاقه مندان بسیاری را به خود جذب کرده است و دلیل این جذابیت بازگشت سرمایه بسیار مناسب و بازار فروش بکر زالو می باشد. تکثیر و پرورش زالو یکی از فعالیت هایی است که در منازل مسکونی قابل انجام است و این امر علاوه بر ایجاد اشتغال، کمک بسزایی در ایجاد درآمد برای خانوارها دارد و توسعه این صنعت را رونق می بخشد.

مقدمه

این مقاله از این رو تهیه شده که شما با پرورش ، نگهداری و تغذیه زالو در خانه اشنا شوید و توانمندی یا ظرفیت و علاقه خود را در این زمینه بسنجید و بررسی کنید ایا پرورش زالو با معیار های که شما داشتید یکسان هست یا نه و اگر جوابتمان اری بود شما اماده راه اندازی فارم پرورش زالو در ابعاد نیمه صنعتی و صنعتی هستید

امتیاز این طرح این است که دیگر لازم نیست ریسک بالایی انجام دهید می توانید با یک سرمایه اندک و در منزل خود  تمام زوایای سرمایه گزاری در پرورش زالو را بررسی و تجربه لازم برای قدم بعدی و سوداور تر این طرح را نیز بدست اورید

همچینین اگر میخواهید در وقت خود صرفه جویی کنید میتوانید زالو ها را در انداره های متفاوت (سوزنی،  کبریتی ، ارایشی،طبی،پیش مولد و مولد) تهیه و در ظرف ها و اکواریم های جداگانه نگهداری کنید ولی بهترین ترکیب خرید زالو در سایز های مولد و کبریتی به صورت هم زمان است زیرا هم با پرورش به خوبی اشنا می شوید هم با تکثیر.

به خاطر داشته باشید اگر در بازه مهر تا آذر میخواهید این کار را انجام دهید بجای زالوی مولد از زالو در سایز پیش مولد استفاده کنید زیرا از ابان ماه تا اواخر اسفند ماه کوکون ریزی و تکثیر زالو انجام نمیشود و شما نمی توانید تکثیر انجام دهید در نتیجه استفاده از سایز زالوی پیش مولد هم ارزان تر است و هم تا زمانی که به سایز مولد برسد به زمان کوکون ریزی و  تکثیر رسیده ایم

پرورش زالوی طبی در منزل

پرورش زالو

در روش پرورش لارو زالو به صورت خانگی می توان با سرمایه کم، درآمد بسیار مناسبی را در مدت شش ماه بدست آورد. به فرض مثال با یک سرمایه کم  و یک فضای کوچک  به راحتی می‌توان با قراردادن وسایلی همچون یخچال و ظروف پلاستیکی و غیره و مقداری لارو با قیمت نرمال  به سود مناسبی دست پیدا کرد که نسبت به سرمایه‌گذاری و وقت قرار داده شده توجیه بسیار مناسبی را دارا می‌باشد.

برای تهیه ی لارو زالو حتما به مراکز معتبر مراجعه کنید . لاروها در حکم سرمایه ی شما هستند پس باید در تهیه ی آن ها دقت کنید . مانند هرچیز دیگری ، زالوها نیز گونه های مختلفی دارند اعم از سمی ، غیربهداشتی ، پزشکی و طبی و… ؛ شما برای کار خود به گونه ی پزشکی و طبی نیاز دارید بعد از بزرگ شدن لاروها ، زالوهایتان را می توانید  مراکز حجامت بفروشید.

لارو زالو

لارو زالو

در روش خانگی به راحتی می‌توان در گل همراه زالو، زالو را در یخچال در دمای ۷ درجه سانتیگراد بیش از یک ماه نگهداری نمود بدون اینکه هیچ‌گونه آسیبی به زالو و قدرت مکندگی آنها وارد گردد. البته شایان ذکر است پس از گذشت مدت زمان یک ماه حتماً گل تعویض گردد زیرا زالو به خاطر پوست‌اندازی که دارند به نوعی از خود لعاب پس می‌زنند که باعث از بین رفتن شرایط مناسب نگهداری زالو در آن بستر می‌گردد. همچنین رطوبت گل در گونی نخی که در آن گزارده می‌شود باید به نحوی باشد که آب از گونی چکه ننماید و همچنین گونی خشک نباشد.

 

داشتن اطلاعات اولیه موارد زیر در کسب و کار پرورش زالو ما را در رسیدن به هدف کمک و کار ما را سود آور می کند:
۱) شناخت خود زالو و ویژگیهایش
۲) داشتن اطلاعات اولیه شرایط بهداشتی و نگهداری زالو
۳) داشتن حداقل امکانات اولیه نگهداری زالو (آب و محل مناسب)
۴) داشتن اطلاعات اولیه در خصوص بازار مصرف و دانش بازاریابی( فروش و بستن قرارداد) فروش زالو
۵) رضایت مشتری: راضی نگهداشتن مشتریان زالو که بیشتر پزشکان ، مراکز درمانی و  زیبایی هستن و فروش دوباره به آنها

 

 

وسایل مورد نیاز  برای نگه داری و پرورش زالو در خانه

 

 1. یک عدد پمپ آب و شیلنک جهت تعویض و شستشو
 2. پمپ هوای مرکزی  و لوله کشیها جهت هوادهی .
 3. وان .یا آکواریوم یا پت .
 4. آب شیرین کن جهت تامین آب سالم و آزمایش شده برای استفاده در فارم
 5. دماسنج دیواری .دماسنج دیجیتال همراه با رطوبت سنج . دماسنج میله ای دیجیتال برای دمای آب و خون
 6. پایهای فلزی برای وانها که کمی شیبدار باید باشه تا برای خروج آب از وان بمشکل نخورید .یا قفسه در صورت کار با پت ده لیتری.
 7. لوله کشیهای ورودی آب به وانها و لوله کشی جهت خروج آب
 8. مخزن آب جهت کلر زدایی و ..
 9. دستگاه سختی سنج tdsدیجیتال که میشه از کسانی که دستگاه تصفیه آب نصب میکنن ۴۰ یا ۵۰ هزار تومن خرید کرد
 10. توری یا چسب آلومنیومی برای پوشاندن وانها جهت خارج نشدن زالوها
 11. ظروف تغذیه زالو که میتونید بسازید یا از بازار تهیه کنید ظرف اول که بزرگتر باشه و فلزی  که اگر با شعله یا هر چیز دیگه خواستین دمارو بالا ببرید مشکلی ایجاد نشه داخل این ظرف آب ریخته میشه ظرف دوم داخلش خون ریخته میشه و داخل ظرف اول گذاشته میشه که از طریق دمای غیر مستقیم دمای خون به ۳۰ الی ۳۲ درجه برسه وظرف سوم که اکثرا از الک استفاده میکنن ولی میتونین خودتون بسازین و زیرشو جوری طراحی کنید که اون توری یا پارچه یا هر غشایی محکم نصب بشه .
 12. خریدغشا پارچه ململ  یا توری پلی آمید یا ملحفه بیمارستانی .روده و پوست مرغ هم میتونید برای تغذیه استفاده کنید یا هر غشایی که زالو بتونه نیش بزنه و سوراخش کنه میشه استفاده کرد.(البته باید یگم که متاسفانه درقانون استفاده از خون ممنوع میباشد)و باید با جلبک ویا حلزون تغذیه شود .
 13. خزه جهت ساخت جزیره
 14. ۴۰۰ زالو بین ۲ تا ۴ سانتی متری (کبریتی) و ۵۰ عدد زالوی مولد  دلیل این ترکیب این است  که بتوانید هم کنترل بیشتر داشته باشید و هم  نگهداری اسانتری دارد و انقدر هم کم نیست که توجیح فروش نداشته باشد و همچینین می توانید در کنار پرورش در تکثیر هم تخصص یابید.

 

 ویژگی ها و کاربرد های زالو

از بین ۶۵۰ گونه زالو تنها ۱۵ گونه از آنها کاربرد پزشکی دارند.

بدن زالو به حدود ۳۴ حلقه تقسیم شده است

زالو به صورت همزمان دارای اندام جنسی نر و ماده (هرمافرودیت ) میباشد که البته در بدو تولد فقط دارای اندام جنسی نر میباشد.

پس از گذشت حدود ۴ ماه از بدو تولد به بلوغ جسمی میرسد.و حداقل در سن ۲ سالگی به بلوغ جنسی میرسد.

اندام های حسی روی سر زالو آن را قادر میسازد که تغییرات شدت نور و دما و ارتعاش را تشخیص دهد.

گیرنده های شیمیایی روی سر زالو حس بویایی را ایجاد میکند

بدن زالو به شکل تیوب دو لایه است که در سرتاسر بدن زالو از دهان تا مقعد کشیده شده است زالو یک حیوان نرم تن بوده

زالوها نسبت به حرکت در آب بسیار حساس میباشند و فعالیت آنها در شب و زمانهای بارانی به اوج خود می رسد

زالو قلب نداشته و تنها رگهای منتشر در سرتاسر بدن دارند، مغز نداشته و ۳۲ گانگلیون و طناب عصبی دارد.

زالوها معمولاً دارای سه آرواره به شکل Y  شکسته هستند.زالوهای استرالیا تنها دارای دو آرواره هستند، که به شکل V قرار گرفته اند

در لوله گوارش زالو آنزیمهای بیوشیمیایی وجود دارد که باکتری ها رو را حداکثر ظرف نیم ساعت مضمحل نموده و از بین می برد.

زالو ها آب خنک ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد را دوست دارند و از آب سرد گریزانند در مراحل مختلف زندگی نیاز به دمای متفاوتی دارند( ۵ تا ۱۵ درجه مناسب نگهداری  زالو است و ۱۵ درجه به بالا باعث ایجاد استرس و تحریک زالو میشود که سبب افزایش تولید آمونیاک توسط زالو می شود و دمای ۲۰ تا ۲۹ درجه ای مناسب برای جفت گیری و تکثیر زالو می باشید)

برای اطلاعات بیشتر درباره زالو  میتوانید به تکثیر و پرورش زالو نیز مراجعه کنید

محل زندگی زالو

اکثر زالوها در آب های شیرین ،کم عمق ،مرداب ها ،باتلاق ها ،زیر صخره ها در کف آب زندگی می کند.

در مردابهای کم عمق و آرام با ۱/۵ متر عمق و سطحی پوشیده از خاک آمیخته با شاخه های گیاهان محل مناسبی برای زندگی طبیعی زالو است.

محل نگهداری و پرورش زالو ها در خانه

مراحل شروع پرورش و نگهداری زالو در خانه

با توجه به اینکه نگهداری زالو مولد (زالو با حدود سن ۲ سالگی) تا رسیدن به مرحله تکثیر می تواند زمانبر باشد (حداقل بین ۸ ماه تا ۱۴ ماه زمان برای جفت گیری و تکثیر زالو  نیاز است و بعد مدت زمان نگهداری حداقل ۴ ماه از لاروهای تکثیری برای ورود به بازار مصرف و این مطالب  بدون در نظر گرفتن تلفات احتمالی می باشد )داشتن سرمایه کم در امر سرمایه گذاری در صنعت پروش زالو بصرفه نبوده و بازگشت سرمایه دیر هنگام اتفاق می افتد باید با نگهداری زالو در یک فارم کوچک خانگی کار را شروع کرد یعنی با فراهم کردن شرایط اولیه نگهداری و تهیه زالوهای لارو و یا سوزنی و نگهداری و تغذیه زالوها تا رسیدن به سایز مورد نیاز مشتری و همچنین  حتی میتوانید  با تهیه تعدادی زالو متوسط و فقط قرنطینه بهداشتی زالوها خریداری شده و تلاش برای فروش این زالوها از همان ماه اول میتوانید شروع به شناخت بازار کنید .بنابراین ورود به کار پرورش زالو می توان با هر مقدار سرمایه گذاری انجام پذیرد و با بیمه زالوها نگران ضرر هم نخواهید بود در نتیجه  فقط زمان سرمایه گذاری مهم است که چگونگی کار شرح داده خواهد شد:

آموزش مرحله به مرحله پرورش زالو طبی

آموزش مرحله به مرحله پرورش زالو طبی

مرحله اول

برای نگهداری و رشد زالو ها آسانترین راه استفاده از مخزن های پلی اتیلن ( وان ) می باشد که می توان در ابعاد مختلف تهیه شود که از نظر هزینه و راه اندازی بسیار ساده تر از استخر های بتنی می باشد و از نگهداری در بطری های کوچک نیز کار آسانتر است و برای شما که میخواهید در خانه این کار را انجام دهید گزینه مناسب تری نیز هست

مرحله دوم

برای سادگی در شستشو و استفاده از مخازن نگهداری زالو  ایجاد لوله های پر و تخلیه و نصب توریها برای جلوگیری از فرار زالوها در دیواره و ایجاد محل تبادل گازی در درب مخازن که از ورود پشه ها نیز جلوگیری می کند.

 

مرحله سوم

پر کردن مخزن ها با آب بدون کلر و مخلوط آب لیمو یا سرکه (اسید استیک) به میزان ۱ لیتر در ۳۵۰ لیتر آب و ماندن به مدت ۲۴ ساعت و سپس شستشوی کامل مخزن با آب ولرم با هدف اسیدی کردن محیط نگهداری با پی اچ بین ۵٫۶ تا ۶٫۵ می باشد

آموزش مرحله به مرحله زالو طبی

مرحله چهارم

قراردادن ظروف (گلدان) سفالی و آجر های سوراخ دار برای ایجاد بستری طبیعی و محلی برای استراحت و مخفی شدن و راحتی در پوست اندازی زالو ها و پر کردن حدود ۱۰ سانتیمتر از کف وان توسط شن و ماسه رودخانه ( خاک رس استریل و شسته شده برای اینکه زالو ها به نمک حساس هستند) و محلی برای نگهداری و رشد گیاهان آبزی در آب و همچنین روشی راحت تری برای پرورش زالو و نگهداریش در منزل هست .البته این مورد برای طبیعی کردن محیط به زیستگاه اصلی زالو بوده که بیشتر برای زالو های مولد مدنظر است ولی برای نگهداری نیز در رشد و نمو تاثیر بسزایی دارد.

مرحله پنجم

در این مرحله شما باید حداکثر ۷۰% از ظرفیت مخازن وان را از اب بدون کلر  پر کنید (استفاده از آب باران و یا آب های زیرزمینی با املاح کم اب ایده آل برای نگهداری و پرورش زالو هست)

مرحله ششم

سفارش زالو مورد نیاز به طوری که به ازای هر ۱۰ لیتر آب ۵۰ زالو مولد و یا ۸۰ زالو لارو با فرض تعویض ۲۵ ٪  آب مخزن بطور یک روز در میان در نظر می گیریم و اگر در خانه این کار برای شما دشوار هست میتونید از تعداد کمتری زالو به ازای هر ۱۰ لیتر اب خریداری کنید به عنوان مثال با قرار دادن ۲۵ زالو مولد به ازای هر ۱۰ لیتر اب میتونید ۲۵% اب مخزن هر دو روز در میان تعویض کنید همچنین می تونید با خرید تعداد بیشتری مخزن و حجم اب بیشتری داشته باشید تا کارتان باز هم اسان تر شود .

خرید زالو  باید در فصل بهار و تابستان به دلیل حداقل بودن قیمت زالو انجام گیرد.

مرحله هفتم

شسته شوی زالو های سفارش داده شده با آب و جداسازی زالو های احتمالی بیمار(بیحال و زخمی و …) انتقال به وان های نگهداری( باید از تغییرات ناگهانی دما و کیفیت آب بخصوص در مورد لاروها پرهیز کرد)

خب این هفت مرحله پرورش و نگهداری زالو در خانه تمام شد ولی هنوز چند نکته باقی مانده است.

نکته ها:

دلیل تعبیه درب و توری جلوگیری از ورود و زاد و ولد پشه و … پاکیزگی و محیط زیست سالم است زیرا امکان انتقال بیماری ها از پشه به محیط زندگی زالو وجود دارد. ودر صورت نداشتن درپوش و توری کناری وان امکان فرار زالو ها بخصوص در زمان باران و افزایش آب وجود دارد اگر خانه شما حیاط بزرگی داره سعی کنید یک محیط مجازارو کاملا حصار کشی کنید که حیواناتی مانند گربه و یا پرنده هم وارد این فضا نتونن بشن.

در زمان تعویض آب دقت شود آب با همان کیفیت و دمای آب محیط نگهداری باشد تا با حداقل استرس زالو این کار انجام گیرید

بعداز نگهداری حدود ۲ الی ۳ ماه از لارو ها و یا مشاهده علایم (گرسنگی) شنای عمودی و تولید بیش از حد بزاق دهانی زالوهای مولد باید اقدام به غذا دهی کنیم چه با استفاده از موجودات زنده در آب مانند قورباغه و ماهی و لاک پشت در محیط آبی و یا تغذیه دستی باید ابتدا زالو ها در محیطی خارج از محیط اصلی نگهداری شود و در این زمان کل آب وان اصلی تخلیه و با آب گرم و بدون مواد شیمیایی کاملا شستشو و ضدعفونی شود.

بعداز این مرحله یعنی آموزش نگهداری زالو و تغذیه و حداقل رساندن تلفات و شناخت بازار می توان اقدام به نگهداری از زالو هایمولد کرد که نتیجه حاصل در اثر تکثیر به ازای هر زالو ۲۰ برابر بوده و می تواند درآمد خوبی را برای شما در بر داشته باشد.

و همچنین نظر  خود را در مورد این مقاله بیان فرمایید و سوالات خود در مورد پرورش و نگهداری زالو در خانه را از ما در قسمت نظرات بپرسید تا کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن پاسخ و هم دیگر دوستان استفاده کنند.

نمونه فارم راه اندازی شده پرورش زالو توسط مرکز کارآفرینی ایرانیان
راه اندازی فارم پرورش زالو توسط مرکز کارآفرینی ایرانیان

راه اندازی فارم پرورش زالو توسط مرکز کارآفرینی ایرانیان

فروش اینترنتی و تضمینی زالو توسط مرکز کارآفرینی ایرانیان

 

دیدگاه (۵)

 1. مرسی خیلی خوب و کامل بود

  پوررسولي
  آبان ۲۱, ۱۳۹۷ پاسخ
 2. سلام وخسته نباشید
  مقاله خوبی بود من یه زیر زمین دارم ۶۰متری میشه میخوام بدونم چکارکنم که بشه استقاده بهتری ازش بکنم آیا پرورش زالو تسهیلات هم میدن به کجاها مراجعه کنیم.

  جمال
  تیر ۱۴, ۱۳۹۸ پاسخ
 3. چطوری میتونیم زالو مولد خرید کنیم یه شماره تماس بفرماید

  مهربان
  آذر ۴, ۱۳۹۸ پاسخ
 4. کامل تر از تمام متن هایی که تا به حال خوندم

  تکین صالحی
  آذر ۱۲, ۱۳۹۸ پاسخ
 5. سلام نحوه غذا دادن رو بیشتر توضیح بدید،اینکه چه غذاهایی،چه زمانی،چگونه و،،،

  امیر
  دی ۹, ۱۳۹۸ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *