کلمه کلیدی خود را وارد کنید

تکثیر و پرورش زالو

تکثیر و پرورش زالو

تکثیر و پرورش زالو

تغذیه زالو

زالوها پس از چسبیدن به میزبان، پوست یا مخاط را به وسیله سه آرواره شاخی خود به شکل شکاف سه شاخه می درانند و در کل بادکش دهانی به مثابه یک سیستم ایجاد خلا عمل می کند و خون را به جیب های قابل اتساع قسمت میانی لوله گوارش (چینه دان= crop) پمپاژ کرده و پس از دفع قسمت اعظم آب خون، قسمت غلیظ و متراکم آن در چینه دان زالو باقی می ماند و به آهستگی ظرف چندین ماه گوارش می یابد. شایان ذکر است که زالو در یک وعده غذایی می تواند چندین برابر وزن خود خون بخورد.

تولید مثل زالو

همه زالوها، هرمافرودیت (دو جنسی) هستند و علاقه دارند پیش از آن که خود را گشنیده کنند با همدیگر بیامیزند و به این ترتیب که هر کدام مزینه خود را به مادینه دیگری می رساند و سپس هر دو بارور می شوند. تخم ناشی از آمیزش زالوها با یکدیگر به شکل پیله ژله مانندی از زالو جدا شده و به خاک یا سنگ یا کنده های درخت در حاشیه آب می چسبند و پس از مدتی به صورت کرم های ریزی ظاهر می شوند. زالوها پس از یکی دو بار زایمان می میرند.

جفت گیری و تولید مثل زالو

نحوه نگهداری زالو

برای نگهداری سالم زالوها باید آب محل زندگی آنها را یک روز در میان تعویض کرد، چون زالوها با ترشح مواد شیمیایی از جمله آمونیاک، اکسیژن آب را از بین برده و به تدریج خود نیز ضعیف شده و کارآیی خود را از دست می دهند و سرانجام پس از چند روز می میرند. بهتر است از آب کلرینه استفاده نشود و به جای آن از آب مقطر یا آب بدون کلر استفاده نمود. قبل از جابه جایی می بایست دمای آب را کنترل کرده و از تغییر دمای ناگهانی آب تعویضی خودداری کرد. زالو ها به گرما حساسند و در شرایط نگهداری  نباید دمای آب بیش از 15 درجه سانتی گراد باشد و یا در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرند. غیر از آب زالو را می توان در خاک مرطوب و تمیز که در کیسه های نخی یا کتانی محصور شده باشد نگهداری کرد. درجه حرارت ایده آل برای زالوها 15-7 درجه سانتی گراد می باشد.

نحوه تکثیر و کوکون زالو

نوع و تعداد دفعات تغذیه ، میزان دما و کیفیت محل نگهداری و تعداد زالو در واحد سطح تاثیر مستقیمی با میزان جفت گیری و تعداد کوکون تولیدی دارد.

تنها زمانی که دمای محل نگهداری زالو بیشتر از 20 درجه می باشد(در طبیعت معمولا از بهار آغاز می شود و بعداز تغذیه بهاره در زمان خرداد و تیرماه اتفاق می افتد) زمان جفت گیری تا خروج لارو ها از پیله هاست که باید قبل از این زمان زالوهای مولد تغذیه شده و بعداز گذراندن حدود 1ماه آماده جفت گیری و بعد فراهم کردن شرایط محل کوکون گذاری اقدام به تولید کنند و این پروسه با فراهم کردن در خارج فصل نیز امکان پذیر می باشد. 

یک دیدگاه

  1. […] اطلاعات بیشتر درباره زالو  میتوانید به تکثیر و پرورش زالو نیز مراجعه […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *